خبرهای کشاورزی

سولفات روی چه تاثیری در گیاه دارد

روی چه تاثیری بر بدن میگذارد

روی یکی از عناصر مهم و اساسی در زندگی حیوانات و انسان ها است که برای حیات و بقا ضروری است. کاهش روی در حیوانات منجر به افزایش وزن خواهد شد. روی در انسولین و آنزیمی مانند سوپر اکسید وجود دارد. به گفته بسیاری از منابع ، مصرف سولفات روی قرص می تواند ایمنی بدن را در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا افزایش دهد.

روی یک ماده معدنی ضروری است که پس از آهن فراوان ترین در بدن انسان است. روی بیشتر در عضلات انسان جمع می شود ، اما در گلبول های سفید و قرمز ، استخوان ها ، کلیه ها ، کبد و لوزالمعده نیز وجود دارد. غده پروستات در مردان بیشترین میزان روی را دارد. در برخی از مطالعات نشان داده شده است که مؤثرترین قرص روی برای جلوگیری و کاهش علائم سرماخوردگی استفاده شده است.

آیا روی برای موها خوب است

ویتامین های مختلف تأثیر زیادی در رشد مو دارند. ویتامین هایی مانند ویتامین A ، ویتامین B ، ویتامین C ، ویتامین D ، ویتامین E یا عناصر مهمی مانند آهن و روی در رشد و ترمیم مو نقش مهمی دارند. روی باعث می شود غدد چربی در کنار فولیکول های مو وظیفه خود را به درستی انجام دهند. بنابراین یکی از دلایل ریزش مو کمبود روی در بدن است. محققان نشان داده اند که قرص سولفات روی به دلیل کمبود روی از ریزش مو جلوگیری می کند. البته آزمایش های مکرر در مورد استفاده از روی برای مو نشان می دهد که روی باعث کاهش ریزش مو می شود. روش دیگر ، در هنگام استفاده از قرص های روی برای مو ، حتما با یک متخصص مشورت کنید.


ویژگی های سولفات روی

روی در مقادیر بسیار اندک و برای رشد گیاه لازم است تا فعالیت فیزیولوژیکی به گیاه بدهد و این فعالیت ها در فرآیندهای سنتز پروتئین ، فتوسنتز و تشکیل قند ، رشد و باروری و مقاومت در برابر بیماری نقش بسیار مهمی دارند. هنگامی که کمبود روی رخ می دهد ، این فعالیت های فیزیولوژیکی ضعیف شده و سلامتی ، رشد و باروری گیاهان مختل می شود و این باعث کاهش عملکرد و کیفیت گیاهان می شود.

ZnSO4 با فرمول شیمیایی ZnSO4 یک ترکیب شیمیایی معدنی و معدنی است که به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد ، که به عنوان کود شیمیایی در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و باعث افزایش جذب روی در گیاهان می شود ، همچنین از آن به عنوان مکمل غذایی استفاده می شود. در دام و حیوانات اهلی و همچنین در صنایع نساجی و چرم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

به راحتی در آب قابل حل است و فرم بلورین دارد. این ماده در سلامتی بدن انسان و حیوان و رشد زیاد گیاهان ، درختان و محصولات کشاورزی بر سولفات معدنی تأثیر بسیار زیادی دارد. برای تزریق سولفات روی به محصولات زراعی ، گیاهان و درختان ، محلول آبی این ماده در ریشه های گیاه ریخته می شود یا به کمک اسپری هایی که بر روی شاخ و برگ گیاهان و درختان بارور می شود ، بارور می شود.

از بین ریز مغذی های مهم ، روی فواید زیادی دارد ، تشخیص کاهش این ماده در محصولات کشاورزی بسیار آسان است. تجزیه و تحلیل خاک و برگ معمولاً از نظر احتمال کاهش نتایج بسیار خوب و دقیقی به دست می دهد و در صورت کاهش و یا گیاهان در معرض کاهش میزان روی ، روش های بسیاری برای بهبود سریع شرایط کاهش وجود دارد.

حلالیت روی بسیار وابسته به pH خاک است. سولفات منیزیم میزان دسترسی و جذب روی توسط ریشه های گیاه را افزایش می دهد. خاک که باعث کاهش عمر روی می شود ، روی گیاهان و درختان تأثیر می گذارد. ذرت ، گندم ، برنج ، سویا ، نخود ، مرکبات و انگور نسبت به کاهش روی بسیار حساس هستند. درختان مرکبات در جنوب و شمال ایران نسبت به سایر درختان میوه مانند سیب ، گلابی و هلو نسبت به کاهش روی شکننده و حساس تر هستند. برخی از محصولاتی که در برابر کاهش روی مقاوم هستند عبارتند از: هویج ، سبزیجات تابستانی ، سبزیجات ، جو و گندم.

روی از ریشه ها به شاخه ها ، برگ ها و میوه های گیاهان به وسیله عروق چوبی منتقل می شود. حرکت روی از برگهای پیر به برگهای جدید نیز در طول رشد دانه رخ می دهد. علائم کمبود روی در گیاهانی که میزان نیتروژن کم دارند بیشتر دیده می شود


فقر روی در درختان

کاهش سطح روی به صورت رشد متناوب ، کوچک شدن برگ و کوتاه شدن بین گره ها و کمبود فضای سبز بین رگهای برگ رخ می دهد. کمبود روی به دلایل مختلف از جمله استفاده از کودهای فسفات در خاک های کشاورزی و مزارع کشور بیشتر است. بیش از نیمی از اراضی کشاورزی در ایران کاهش مقدار روی دارد و این امر منجر به کاهش شصت درصد محصولات کشاورزی شده است. محصولاتی مانند غلات و درختان میوه (مرکبات ، سیب ، گلابی و هلو) در کاهش روی تأثیر زیادی دارند. دلایل اصلی کمبود روی در خاک های ایران عبارتند از:

* غلظت بالای بی کربنات در آب آبیاری

مصرف بیش از حد کودهای فسفات

* خاکهای قابل اشتعال ، pH بالا

* استفاده نادرست از کودهای حاوی روی

+ نوشته شده در 1399/4/30ساعت 20:21 توسط پالایش کود | | تعداد بازدید : 23